TEKNİK ÜNİTELERİ

TETKİKLER

ODİYOMETRİ: İşitme ve konuşma testleri ile işitme seviyesi belirlenmektedir. Orta kulak basıncı ve refleksinin kontrol edildiği cihazlarla, orta ve iç kulak hastalıklarına yönelik verilerin elde edildiği bu birim de artık Otoakustik Emisyon Testi yani bebeklerde işitme taraması da yapılmaktadır. Fatih Merkez Bina ve Organize Semt Polikliniği olmak üzere  (iki) ayrı binada  poliklinik saatleri içerisinde hizmet vermektedir.

Kulak-burun-boğaz doktorunun gerekli görmesi ve istemi sonrasında hastalara bu testler uygulanmaktadır. Bu hizmetimiz randevu sistemi ile çalışmaktadır.

SOLUNUM FONKSİYON TESTİ:
Solunum fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan bir test yöntemidir. Randevulu olarak hizmet vermektedir. Solunum Fonksiyon Testi, hastanemiz (Fatih) Merkez Bina, 12.Cadde Semt Polikliniği ve Organize Semt Polikliniğinde olmak üzere 3 (üç) ayrı binamızda yapılmaktadır.  Açlık gerektirmeyen bir testtir.

E.E.G  (ELEKTRO ENSEFALOGRAFİ): Beyindeki aktiviteyi ölçer. Randevulu olarak çalışılmaktadır. Hastanemiz (Fatih) merkez binada ve 12. Cadde Semt Polikliniğinde yapılmaktadır. Genellikle aynı gün veya 1 (bir) gün sonraya randevular verilmektedir.

Hastalarımız EEG çekime,  tok ve saçları temiz olarak gelmelidirler.

Hastanemizde, Rutin EEG ve Uyku EEG’si olarak 2 (iki) çeşit EEG çekilmektedir. Bunlardan Uyku EEG’si için; 1 (bir) gece önceden uykusuz kalınması gerekmektedir. Çocuk EEG’si yoktur.

E.M.G (ELEKTRO MİYOGRAFİ): Sinir iletim hızlarını ölçmek için motorsal ve duyusal lifleri incelemekte kullanılır. Gerekli durumlarda iğneli çekimde yapılmaktadır. Hastanemiz Fatih Merkez Binamızda bulunan tetkik ünitemiz, randevulu olarak hizmet vermektedir.

ENDOSKOPİ:Işıklı bir cihazla; boğaz, yutak, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın başlangıç kısmını inceleme işidir.

         Endoskopik tetkik, sindirim sistemi organlarının kanserlerinin erken teşhisini sağlayan tek yöntem türüdür. Randevulu olarak çalışılmaktadır. Bu tetkik, hastanemiz (Fatih) merkez binasında yapılmaktadır.

KOLONOSKOPİ:Anüsten başlayarak, rektum ve kolonların  (kalın bağırsağın) tamamının görülmesini sağlayan muayene işidir.

         Tetkik öncesi bağırsaklarınızın temiz olması gerekmektedir. Bağırsak temizliği için doktorunuz size bağırsaklarınızın nasıl temizleneceğine dair yazılı talimat içeren bir belge verecektir veya anlatacaktır. 

         Bu tetkik, hastanemiz (Fatih) merkez binasında yapılmaktadır.

NST (NON STRES TEST) :Bebeğin kalp atışlarının seyrini, bebek hareketleriyle ve varsa kasılmalarla olan ilişkisini değerlendiren bir testtir.

         NST işlemi öncesi annenin karbonhidrattan zengin diyetle karnını doyurarak tok olması önerilir. (Şeker hastalığı, tansiyon gibi özel durumlar dışındaki gebelerin, NST çekimleri için iyi yapılmış ana öğünden sonraki ilk bir-iki saat için ekstra beslenmelerine gerek yoktur. Ancak NST çekimi ana öğünden bir-iki saat sonra yapılacaksa, hızlıca kana geçebilecek puding, muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlılar veya meyve suyu ve yahut evden getirilmiş ekmek arası bal, reçel gibi aperatif besinler tüketilebilir.) Test genellikle 20 dakika sürer. 

NST çekimleri, Fatih Merkez Binada bulunan Kadın-Doğum polikliniğinde ve 12. Cadde Ek binamızda ki gebe polikliniğinde yapılmaktadır. Uygulamanın bebeğe hiçbir olumsuz etkisi yoktur

EKO (EKOKARDİYOGRAFİ): Kalp hakkında özellikle kalbin kapak ve duvar hareketleri hakkında önemli bilgiler veren bu tetkik, ses ötesi dalgalardan (ultrason) yararlanılarak çekilmektedir. EKO; hastanemiz Fatih Merkez Binada ve 12.Cadde Semt Polikliniğinde çekilmektedir.

EFOR TESTİ: EKG’nin yürürken çekilenidir. Efor testi, hastayı kontrol altında ve gerektiğinde her türlü tıbbi yardımın yapılabileceği şartlarda, bedensel olarak yormak suretiyle yapılır. Hasta kademeli olarak yorulur. Muntazam olarak EKG’si, kan basıncı ve nabız hızı kaydedilir. Yaklaşık olarak 10–15 dakika yürütülerek yapılan bu tetkik, hastanemiz Fatih Merkez Binamızda yapılmaktadır.

HOLTER: Holter; hastanın belirli bir zaman genellikle 24 saat içerisindeki kalp ritmini kaydetmeye yarayan taşınabilir elektrokardiyografi (EKG) cihazıdır. Çoğunlukla kişinin normal günlük kalp ritmini ölçmek için kullanılır. Böylece gün içinde çeşitli fiziksel ve psikolojik değişikliklerin etkisi, kullanılan bazı ilaçların kalp ritminde oluşturduğu değişimlerin izlenmesi sağlanır. Holter takımı ve çıkarılması işlemi hastanemiz Fatih Merkez Binamızda yapılmaktadır.